close
دانلود فیلم
آیین نامه راهنمایی و رانندگی در هنگام وقوع تصادفات رانندگی
loading...

دانلود رایگان نمونه سوالات آیین نامه 95،نمونه سوالات آیین نامه ی راهنمایی و رانندگی،نمونه سوالات فنی آیین نامه,دانلود نمونه سوالات آیین ن

در این مقاله آیین نامه راهنمایی و رانندگی در زمان وقوع تصادف را باهم مرور میکنیم . هر یک از ما که در حال گرفتن گواهینامه رانندگی هستیم یا گواهینامه…

آیین نامه راهنمایی و رانندگی در هنگام وقوع تصادفات رانندگی

سایت آموزشی آیین نامه بازدید : 245 یکشنبه 16 آبان 1395 محبوب کن - فیس نما نظرات ()
دانلود نمونه سوالات تستی و تشریحی آیین نامه راهنمایی و رانندگی+جزوات

در این مقاله آیین نامه راهنمایی و رانندگی در زمان وقوع تصادف را باهم مرور میکنیم . هر یک از ما که در حال گرفتن گواهینامه رانندگی هستیم یا گواهینامه رانندگی را گرفته ایم ممکن است در طول زمان هایی که در حال رانندگی هستیم خواه یا ناخواه تصادف کنیم . بنابراین بهتر است با مقررات و آیین نامه راهنمایی و رانندگی در مواقع تصادف بیشتر آشنا شویم .

راننده هر وسیله نقلیه ای که مرتکب تصادف منجر به جرح یا فوت گردد، موظف اسـت بلافاصله وسیله نقلیه را در محل تصادف متوقف ساخته و با نصب علایم ایمنی هشدار دهنـده ، رانندگان وسایل نقلیه دیگر را از وقوع حادثه آگاه سازد و تـا هنگـامی کـه تشـریفات مربوط به رسیدگی از سوی راهنمایی و رانندگی و پلیس راه پایان نیافته از تغییر وضـع وسـیله نقلیـه یـا صحنه تصادف خودداری نموده و بلافاصله اقدام به انتقال مجروحان به مراکز درمانی نماید.

در تصادفات منجر بـه جـرح در صـورتی کـه وسـیله نقلیـه دیگـری بـرای انتقـال فـوری مجروحان به مراکز درمانی موجود نباشد، راننده وسیله نقلیه در تصادف می تواند با علامت گـذاری محـل قرار گرفتن چرخ ها در سطح راه، اقدام به حمل مجروحان با وسیله نقلیه خود نماید.

واحدهای راهنمایی و رانندگی و پلیس راه موظفند پس از اطـلاع از وقـوع تصـادف، در اسرع وقت اقدام به اعزام کارشناس تصادف به همراه تجهیزات و امکانات نظیر کمک هـای اولیـه، دوربـین عکاسی و فیلمبرداری، آمبولانس، جک بادی و یا جرثقیل و مانند آنها، بر حسب نیـاز نماینـد. کارشـناس رسیدگی کننده به تصادف موضوع را به نزدیکترین واحد انتظامی اعلام و در صورت ضرورت و بـر حسـب مورد، بـرای درخواسـت کمـک از نزدیکتـرین واحـد فوریـت هـای پزشـکی )اورژانـس(، امـداد و نجـات، آتش نشانی، مرکز راهداری، شهرداری و یا دهیاری اقدام نموده و تا پایان رسیدگی به تصـادف و برقـراری ایمنی تردد در محل وقوع، سانحه را مدیریت می نماید.

هرگاه تصادف تنها منجر به خسارت مالی شود به نحـوی کـه امکـان حرکـت از وسـیله نقلیه سلب نشده باشد، رانندگان موظفند بلافاصله وسـیله نقلیـه را بـرای رسـیدگی و بازدیـد کارشـناس تصادفات در محل حادثه، به کنار راه منتقل کنند تا موجب سد معبر نگردد.

در نقاطی که کارشناس راهنمایی و رانندگی و یا پلیس راه وجود ندارد و یـا حضـور بـه هنگام آنان مقدور نباشد مسئولان امر می توانند از نظرات مستدل حداقل سه نفر از رانندگان پایه یکـم و یا پایه )ت( استفاده نمایند.

رانندگان وسایل نقلیه هنگام تصادف منجر به جرح یا فوت مکلفند بلافاصله نام و نشـانی صحیح و مشخصات گواهی نامه رانندگی وسیله نقلیه خود را به ماموران انتظامی اعلام دارند و در صـورت درخواست مدارک قانونی اعم از گواهی نامه، کارت شناسایی خودرو و بیمه نامه از سوی مـاموران مربـوط،این مدارک را به آنان تسلیم نمایند.

رانندگانی که با وسیله نقلیه متوقفی که سرنشین ندارد تصادف می نمایند نبایـد محـل وقوع تصادف را ترک کنند و در صورت مراجعه نکردن راننده و یا مالک آن، باید صاحب یا راننـده وسـیله نقلیه و یا ماموران راهنمایی و رانندگی و یا پلیس راه را از هویت و نشـانی کامـل خـود آگـاه سـازند و در صورت دسترسی نداشتن به ایشان، نام و نام خانوادگی و نشانی دقیق خویش و شماره و مشخصـات دیگـر وسیله نقلیه خود را بر روی کاغذی نوشته و در محلی قابل دیدن بـر روی وسـیله نقلیـه متوقـف، الصـاق نمایند.

رانندگانی که با حیوانات، اشیا، تاسیسات و ماننـد آنهـا تصـادف و ایجـاد خسـارت مـی نمایند، باید به منظور جلوگیری از بسته شدن راه و پیشگیری از بروز حوادث احتمـالی دیگـر، در صـورت امکان حیوان مرده یا مصدوم و همچنین اشیا باقی مانده در محل تصادف را از سطح سواره رو بیرون برده و موظفند صاحبان و مالکان آنها یا ماموران راهنمایی و رانندگی و یا پلـیس راه را از وقـوع تصـادف آگـاه نمایند.

تعمیرگاه ها و توقفگاه ها موظفند ظرف 24 ساعت پس از دیدن وسیله نقلیه ای که آثار تصادف یا جای گلوله در آن وجود دارد مراتب را با ذکر مشخصات وسیله نقلیه و در صورت امکان با ذکـر نام و نشانی راننده به واحد انتظامی محل اعلام دارند.

مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی
تبلیغات
درباره ما
دانلود رایگان نمونه سوالات آیین نامه 95،نمونه سوالات آیین نامه ی راهنمایی و رانندگی،نمونه سوالات فنی آیین نامه,دانلود نمونه سوالات آیین نامه راهنمایی و رانندگی+جواب+pdf,دانلود سوالات اصلی آیین نامه،نمونه سوالات اصلی آیین نامه ی راهنمایی و رانندگی با جواب،دانلود رایگان سوالات آیین نامه بهمراه نمونه سوالات فنی آیین نامه ی راهنمایی و رانندگی آزمون اصلی.با دانلود نمونه سوالات آزمون های اصلی آیین نامه ی راهنمایی و رانندگی سال 95 و پکیج نمونه سوالات اصلی آزمون فنی آیین نامه به راحتی گواهینامه رانندگی دریافت کنید.سخت ترین سوالات آزمون آیین نامه ی راهنمایی و رانندگی را براحتی پاسخ دهید
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • نویسندگان
  آمار سایت
 • کل مطالب : 449
 • کل نظرات : 23
 • افراد آنلاین : 4
 • تعداد اعضا : 15
 • آی پی امروز : 127
 • آی پی دیروز : 399
 • گوگل امروز : 14
 • گوگل دیروز : 32
 • بازدید هفته : 31,302
 • بازدید ماه : 148,984
 • بازدید سال : 477,612
 • بازدید کلی : 3,447,730