ساده ترین و آسان ترین روش پارک دوبل

در این مطلب از سایت آیین نامه به شما روش صحیح و آسان پارک دوبل خودرو را آموزش می دهیم

چرا پارک دوبل؟

جواب: همیشه نمی تونید جایی پارک کنید که کسی نیست. پارکینگ های اختصاصی، فروشگاه های زنجیره ای،جای پارک های مورب از جمله جای پارک های ساده هستند که با سر می تونید پارک کنید.

اما تصور کنید بین دو تا ماشین می خواین پارک کنید و با سر برید توی جای پارک.می تونید حدس بزنید چه اتفاقی ممکنه بیفته؟ ماشینی که از جای پارک زده بیرون و نه داخله و نه بیرون است. هر کسی ببینه می تونه حدس بزنه چه راننده ی ناشی این پارک رو زده .بعلاوه پارک دوبل خوب از ماشین شما در برابر برخورد ماشین ها با آینه بغل یا بدنه ی اتومبیل جلوگیری می کنه.حتی خروج شما از پارک هم راحت تر میشه. جدای از این می تونید هر جایی ماشینتون رو پارک کنید و برای پیدا کردن یه جای پارک خوب تا ۶۰ تا خیابون اونطرف تر نرید تا جایی پارک کنید که کسی شما رو نبینه.

چطوری یاد بگیریم؟

جواب:یادگرفتن پارک دوبل یه سری اصول داره که ۲۰ درصدش تئوریه و ۸۰ درصد عملی. ۳-۴ تا اصل هست که باید رعایت کنید.

باقی اصولش زیاد مفید نیست و تمرکز شما رو بهم می زنه.بیشتر با تجربه بدست میاد و با خوندن از جایی نمی تونید معجزه کنید. کار سختی هم نیست…فقط اعتماد به نفس و تمرین می خواد. باور کنید اگر از ۱ تا ۱۰ پارک دوبل رو از نظر سختی بخوام شماره گذاری کنم، نمره ۴ رو می گیره.یعنی زیر متوسط و در رده آسون! فقط یادگرفتنش دیرتر از بقیه اصول رانندگیه اما خطرش بی نهایت کمتره!

به حرف استادم گوش بدم؟

جواب: گوش بده اما خودت رو درگیر تئوری نکن! سعی کن یه سری اصول رو یاد بگیری و باقیش رو با حس خودت انجام بدی.

الف) جای پارک مناسب و نحوه وارد شدن به جای پارک

با نگاه به آینه ی سمت راست و بالای سر راهنمای راست روشن و آروم آروم به سمت راست حاشیه خیابون نزدیک بشید. فرض کنید یه جای خالی هست. اگر خیلی واضحه که اینجا می تونید پارک کنید( مثلاً اندازه چند تا ماشین جای خالی هست) که هیچ. اما اگر فکر می کنید ممکنه جا نشید، ماشین رو موازی جای خالی نگه دارید. اگه اندازه ی ۱٫۵ تا ۲ متر بیش ازطول اتومبیل شما جای خالی وجود داشت اقدام به پارک دوبل کنید. یادتون باشه خیابون شلوغه. پس زمان مناسب برای پارک،زمانیه که اتومبیل های پشت سر شما رد شدن و یا فاصله زیادی از شما دارند.چون در هنگام پارک دوبل،سر اتومبیل شما به سمت جاده می چرخه و احتمال برخورد وجود داره!

قبل از شروع به پارک کردن باید بگم که حرکت لاک پشتی و آرام ماشین خیلی مهمه. آروم حرکت کنید. خیلی آروم. عجله ای نیست.

توجه: از بابت عکس ها عذر می خوام. چون سمت راست و چپش قاطیه. عکس ها صرفاً جهت نشون دادن نحوه پارک کردنه. پس وقتی میگم فرمون رو بپیچید سمت راست و تو عکس پیچیده دست چپ، من رو ببخشید.

ب) شروع پارک:

خب فرض کنید جای مناسب رو پیدا کردید. فاصله شما از اتومبیلی که می خواین پارک دوبل برید باید از نظر عرضی حداقل ۵۰ سانتی متر باشه.در نیم متری اون قرار بگیرید. اسم این اتومبیل رو میذاریم A سپس به اندازه ی نیم متر،از ماشین A بزنید جلو و ترمز کنید.یعنی کاپوت اتومبیل شما جلوتر از سپر ماشین (A) باشه.

 

 

Author: admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *